juni 2, 2026

Lederne har varslet streik på Ekofisk Kilo

Som omtalt tidligere er ingen av Ekofisk-Komiteens medlemmer varslet ut i streik, ved Forbundet Styrkes første streikeuttak, hvis det blir brudd i meklingen natt til fredag. Ekofisk-Komiteens medlemmer kan likevel bli rammet av en eventuell streik iverksatt av Lederne (copaf).

Konsekvensen vil nok mest sannsynlig være innestenging av Kilo og Bravo og en påfølgende etablering av minimumsbemanning. Les mer på The Mark.

Våre medlemmer må fortsette i arbeid om denne streiken blir en realitet, men det er viktig å være solidarisk med medlemmene i Lederne ved en eventuell streik, og ikke overta arbeid som skulle vært utført av Lederne medlemmer, da dette kan være streikebryteri.

Streikebryteri er ikke forbudt ved norsk lov. Det er likevel bred enighet i samfunnet om at streikebryteri er sosialt og moralsk forkastelig. Enhver arbeidstaker har derfor rett til å nekte og utføre arbeid som kan være streikebryteri inntil det er avklart mellom partene om arbeidet er streikebryteri eller ikke.

Hvis en er usikker på om en blir satt til å utføre streikebryteri har man altså krav på å få avklart dette før arbeidet utføres. Ta kontakt med hovedtillitsvalgt offshore, som for tiden er Arild Emanuel Andersen (52 02 75 75), om en slik uavklart situasjon skulle oppstå.

Siste saker

Ekofisk-Komiteen